Trema i strah vezana za učenje i testove je česta pojava među učenicima i studentima svih uzrasta. Ova vrsta stresa može značajno uticati na ocene, ali i na mentalno zdravlje. Srećom, postoje efikasne strategije koje mogu pomoći u prevazilaženju ovog straha i stvaranju zdravijeg odnosa prema učenju i testiranju.
Pre nego što se pozabavimo strategijama za prevazilaženje trene, važno je razumeti njene uzroke. Ona često proizlazi iz:
📌 Straha od neuspeha
📌 Pritiska da se ispune visoka očekivanja (sopstvena ili tuđa)
📌 Nedostatka samopouzdanja u sopstvene sposobnosti
📌 Loših iskustava iz prošlosti
📌 Nedovoljne pripremljenosti
📌 Perfekcionizma
Prepoznavanje izvora vaše treme i preteranog straha je prvi korak ka njihovom prevazilaženju.
- Organizujte se: Napravite plan učenja i držite se njega. Razbijte velike zadatke na manje delove koje lakše možete savladati.
- Učite redovno: Izbegavajte kampanjsko učenje. Redovno učenje smanjuje stres i poboljšava dugoročno pamćenje.
- Koristite aktivne tehnike učenja: Umesto pasivnog čitanja, pokušajte da pišete beleške ili prepričate lekcije drugarici kako biste bili sigurni da ste razumeli lekciju kako treba, a ne samo površno prešli preko nje.
- Spavajte dovoljno: Kvalitetan san je ključan za dobro mentalno funkcionisanje i upravljanje stresom.
- Vežbajte redovno: Fizička aktivnost oslobađa endorfine (hormone sreće) koji poboljšavaju raspoloženje i smanjuju stres.
- Jedite balansirano: Pravilna ishrana pomaže u održavanju stabilnog nivoa energije i raspoloženja.
- Praktikujte pozitivno obraćanje samom sebi: Zamenite negativne misli pozitivnim mislima i idejama.
- Fokusirajte se na proces, a ne samo na rezultat: Cenite trud i napredak i šta ste sve postigli u prethodnom periodu, ne samo konačnu ocenu.
- Prihvatite da je savršenstvo nemoguće: Postavite realistične ciljeve i budite zadovoljni svojim najboljim naporima i odbacite ideju o tome da možemo i moramo biti savršeni.
- Napravite simulaciju testa: Vežbajte rešavanje testova u uslovima sličnim stvarnom testu kako biste se opustili i navikli na takve uslove.
- Upoznajte se sa formatom pismenog zadatka: Što više znate o strukturi i tipu pitanja i zadataka koji će se javiti na pismenom zadatku, to ćete se osećati sigurnije.
- Pokušajte da bolje upravljate svojim vremenom: Naučite kako da efikasno rasporedite vreme tokom testa, da znate koliko vremena imate za koji zadatak, kako se ne biste previše zadržali na prvom zadatku i ostavili ostale zadatke neurađene.
- Izbegavajte učenje u poslednji trenutak: To nam često povećava anksioznost, a ne pomaže da naučimo bolje.
- Naspavajte se: Dobar san je preduslov da se i fizički dobro osećate tokom predstojećeg dana. Ako odete u školu neispavani, koncetracija će tokom časova potpuno nestati.
Prevazilaženje treme i straha pred pismene zadatke je proces koji zahteva vreme i strpljenje. Važno je zapamtiti da je određena doza nervoze normalna i čak može biti korisna, jer nam pomaže da ostanemo motivisani. Međutim, kada nervoza počne da ometa vaše učenje i uspeh na testovima, vreme je da se pozabavite i primenite neke od navedenih saveta.
Pred sam test, ispit ili odgovaranje ponavljajte lekcije i vežbajte zadatke tako da stvarno razumete suštinu, a onda ćete se lakše snaći na samom testu i biti sigurniji u svoje znanje. Ukoliko vam je potrebna pomoć oko učenja, potražite privatne nastavnike koji će vam individualnim pristupom i časovima pomoći da savladate gradivo.
Eksperimentišite sa različitim tehnikama dok ne pronađete one koje vam najbolje odgovaraju. Zapamtite, cilj nije da potpuno eliminišete tremu, jer bi to i bilo nemoguće i pokazivalo da vam možda uopšte nije stalo. Dovoljno je da samo naučite da je kontrolišete i koristite u svoju korist. Sa pravim alatima i pristupom, možete promeniti svoj odnos prema učenju, testovima i ispitima, ostvarujući bolje rezultate i, što je najvažnije, uživajući više u procesu učenja i celog školovanja.